Choď na obsah Choď na menu
 


2. ročník výstupu na Kapoveň

20. 3. 2016

Vychádzka v prvý jarný deň sa uskutočnila pri príležitosti Medzinárodného dňa šťastia.

Bol vyhlásený Organizáciou spojených národov 12. júla 2012. Jeho vyhlásenie iniciovalo himalájske kráľovstvo Bhután, ktoré meria prosperitu ukazovateľom hrubého národného šťastia. Rezolúcia OSN vyzýva jednotlivé členské štáty, aby Deň šťastia primeraným spôsobom oslavovali, napr. prostredníctvom vzdelávania alebo verejných aktivít.

 

Ak chce byť človek šťastný, mal by poznať sám seba. Dôležité je veriť, že si šťastie naozaj zaslúži a niečo preň aj robiť. Kadiaľ vedie vesta k radostnému životu?

 

Máte vo vašom živote pozitívnych ľudí? Ak ste obklopení ľuďmi, ktorí všetko dramatizujú, šťastie je v nedohľadne. Nemusíte ich hneď vyhnať zo svojho života, no udržujte si od nich odstup. 

Veselí ľudia vás svojou dobrou náladou môžu nakaziť.

 

Ste vďačný za veci, ktoré máte? Práca, rodina, priatelia, domov nad hlavou. Alebo aj úplné maličkosti, ako je zelená na semafore. Radosť sa v živote nachádza, len ju ľudia často prehliadajú.

 

Radosť z maličkostí vás môže priviesť k šťastiu a spokojnosti.

 

Niektorí ľudia nachádzajú šťastie v pomoci iným. Dobrovoľníctvo alebo charita vám ukážu, že sa nemáte až tak zle. A navyše, pomoc druhému príjemne hreje pri srdci. Zameriate sa na niečo iné, ako je váš vlastný život so všetkými drámami.

 

Pomôžte niekomu inému, nesebecký čin vás pozitívne naladí.

Každý má talent alebo je v niečom naozaj dobrý. Či už ide o umeleckú činnosť, šport alebo varenie, je dôležité venovať sa veciam, ktoré človeka tešia. Úspech a pochvala tešia, zdvíhajú sebavedomie aj náladu. Ak teda máte na niečo talent, venujte sa tomu.

 

  1. Kroky ku šťastiu

Ak potrebujete ďalšie tipy, ako získať pocity šťastia, tu je zopár rád: 1. 10-30 minút chôdze každý deň. Čerstvý vzduch vyženie z hlavy napätie. 2. Sedieť v úplnom tichu po dobu aspoň 10 minút. Každý deň. 3. Spať 8 hodín denne. 4. Zahrnúť do života energiu, nadšenie a empatiu. 5. Hrať viac hier. 6. Prečítať viac kníh ako minulý mesiac. 7. Urobiť si čas na cvičenie jogy, meditáciu alebo modlitbu. 8. Tráviť čas s ľuďmi nad 70 rokov a mladšími než 6. 9. Snívať s otvorenými očami. 10. Snažiť sa vyčariť úsmev na tvári aspoň trom ľuďom. 11. Nestrácať drahocennú energiu na klebety, nenávisť a závisť. 12. Zabudnúť problémy z minulosti. 13. Uvedomiť si, že život je škola a vy sa máte učiť. 14. Raňajkovať ako kráľ, obedovať ako princ a večerať ako žobrák.

15. Usmievať sa a smiať oveľa viac.

16. Nebrať sa príliš vážne. 17. Nesnažiť sa vyhrať každú hádku. 18. Zmieriť sa s minulosťou. 19. Neporovnávať svoj život s inými. 20. Zodpovedať len za svoje šťastie. 21. Odpúšťať druhým ich chyby. 22. Nestarať sa, čo si o vás myslia druhí. 23. Čas všetko zahojí. 24. Zbaviť sa všetkého, čo nie je užitočné, krásne alebo radostné. 25. Milovať seba samého, pretože ste jedinečný a úžasný svojím vlastným spôsobom.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky 2. ročník výstupu na Kapoveň